تبلیغات
این جا همه چی در هم ه - مقاله ای برای روز پدر
 
این جا همه چی در هم ه
چهارشنبه 2 تیر 1389 :: نویسنده : ماز یار

در دومین جمعه از ماه رجب، كه از ماههاى حرام است و احترام خاصى در میان همه قبایل و طوائف داشت، ازدحام عجیبى در اطراف كعبه بود و سیل مردم از پیر و جوان با احترام ویژه اى در اطراف خانه خدا در حال طواف بودند كه زنى حامله، با چهره اى شكسته، در گرداگرد خانه خدا بى تابانه مى گردید و با انگشتان لرزانش به جامه كعبه آویخته بود و در حالى كه قطرات اشكش سیل آسا به صورتش مى ریخت، زیر لب مى گفت:
پروردگارا! من به تو ایمان آورده ام و به آنچه كتاب و پیامبر از سوى تو آمده ایمان دارم. پروردگارا! من به آیین جدم «ابراهیم خلیل» كه بینانگذار این خانه كهن است، ایمان دارم. پروردگارا! ترا سوگند مى دهم به حق بنیانگذار این بیت، و به حق این مولودى كه در شكم دارم، این زایمان را بر من آسان گردان.
 چشمهاى كنجكاو او را مى دید و گوشهاى شنوا سخنانش را دنبال مى كرد و حس كنجكاوى در مغزها تحریك مى شد، كه ناگهان فریادى از تعجب از همگان بلند شد و به دنبال آن سكوتى سنگین بر همگان حكمفرما شد. آب در گلوها خشكید، حیرت و تعجب بر چهره ها نقشى شگفت زده بود و نفسها از سینه ها بیرون نمى آمد.
كسى جرأت نداشت سكوت را بشكند و بگوید: لحظه اى پیش دیوار كعبه شكافته شد و زن حامله اى به درون خانه خدا رهنمون شد!
چه كسى باور مى كرد كه سنگ خارا آغوش باز كند و زن حامله اى را در خود جاى دهد؟!
حیرت و تعجب مردم هنگامى افزایش یافت كه تلاش پرده داران كعبه، در گشودن قفل در به نتیجه نرسید.
لحظه به لحظه بر ازدحام مردم افزوده مى شد، همگان در انتظار بودند كه از فرجام این راز آگاه شوند. از نقطه نظر مردم نگران و حیرت زده، هر لحظه اى چون یك ساعت مى گذشت و همگان ثانیه شمارى مى كردند كه نیروى غیبى این مشكل را بگشاید.
پس از گذشت مدتى طولانى، همان سنگ خارا آغوش باز كرد و فاطمه بنت اسد در حالى كه مولود كعبه را در آغوش داشت بیرون آمد.
صداى هلهله اوج گرفت و در خانه هاى مكه طنین انداخت. ابوطالب، عمو و برترین حامى محمد(ص) در حالى كه برق شعف از دیدگانش مى جهید، بانگ برآورد:
أیّها النّاس: ولد فى الكعبة ولى اللَّه.
هان اى مردم! ولى خدا در خانه خدا دیده به جهان گشود.
 این حادثه پرشكوه و بى نظیر تاریخ، به روز جمعه، سیزدهم ماه رجب، سى امین سال حمله ابرهه به خانه خدا (عام الفیل) اتفاق افتاد.

حضرت علی(ع) فرزند ابوطالب ده سال پیش از بعثت متولد شد و پس از شش سال در اثر قحطی كه در مكه اتفاق افتاد بنا به در خواست پیغمبر اكرم (ص) از خانه پدر به خانه پسر عموی خود یعنی پیامبر منتقل گردید و تحت سرپرستی و پرورش مستقیم آن حضرت درآمد. پس از چند سال كه پیغمبر اكرم (ص) به موهبت نبوت نایل شد و برای نخستین بار در (غار حرا) وحی آسمانی به وی رسید وقتی كه از غار رهسپار شهر و خانه خود شد , شرح حال را فرمود، علی (ع) به آن حضرت ایمان آورد و باز در مجلسی كه پیغمبر اكرم (ص) خویشاوندان نزدیك خود را جمع و به دین خود دعوت نموده فرمود:
((نخستین كسی كه از شما دعوت مرا بپذیرد خلیفه، وصی و وزیر من خواهد بود. تنها كسی كه از جای خود بلند شد و ایمان آورد علی (ع) بود و پیغمبر اكرم (ص) ایمان او را پذیرفت و وعده های خود را درباره اش امضا نمود و از این روی علی (ع) نخستین كسی است در اسلام كه ایمان آورد و هرگز غیر خدای یگانه را نپرستید)).

  حضرت علی (ع) پیوسته ملازم پیغمبر (ص) بود تا آن حضرت از مكه به مدینه هجرت نمود و در شب هجرت نیز كه كفار خانه آن حضرت را محاصره كرده بودند و تصمیم داشتند آخر شب به خانه ریخته و آن حضرت را در بستر خواب قطعه قطعه نمایند علی (ع) در بستر پیغمبر اكرم (ص) خوابیده و آن حضرت از خانه بیرون آمده رهسپار مدینه گردید و پس از آن حضرت مطابق وصیتی كه كرده بود, امانتهای مردم را به صاحبانش رد كرده , مادر خود و دختر پیغمبر را با دو زن دیگر برداشته به مدینه حركت نمود.

در مدینه نیز ملازم پیغمبر اكرم (ص) بود و آن حضرت در هیچ خلوت و جلوتی علی را كنار نزد و یگانه دختر محبوب خود فاطمه را به وی تزویج نمود و در موقعی كه میان اصحاب خود عقد اخوت می بست او را برادر خود قرار داد.

حضرت علی (ع) در همه جنگها كه پیغمبر اكرم شركت فرموده بود حاضر شد جز جنگ تبوك كه آن حضرت او را در مدینه به جای خود نشانیده بود و در هیچ جنگی پای به عقب نگذاشت و از هیچ حریفی روی نگردانید و در هیچ امری مخالفت پیامبر (ص) را نكرد چنانچه آن حضرت فرمود:

                                         ((هرگز علی از حق و حق از علی جدا نمی شود)).

دو حدیث از حضرت علی (ع):

العِلمُِ كنزٌ عظیمٌ لا یَفنی: دانش گنجینه ای بزرگ و فناناپذیر است كه نابودی ندارد.

أَلْعِلْمُ ثَلاثَةٌ: أَلْفِقْهُ لِلاَْدْیانِ، وَ الطِّبُّ لِلاَْبْدانِ،وَ النَّحْوُ لِلِّسانِ: دانش سه قسم است: فقه براى دین، و پزشكى براى تن، و نحو براى زبان.


 

                                     

برگرفته از وب سایت امام علی(ع) و وب سایت موعود
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی تهران میلاد مولود كعبه را به تمامی همكاران محترم تبریك و تهنیت می گوید.

 

نظرات كاربران:

:: عالی بود یا علی جان مقتدای من تویی
 علی - لوشان

:: علی در هرزما ن همتا ندارد سید سجاد حسن پور
 سیدی

:: جان مولا حرف حق را گوش كن / شمع بیت المال را خاموش كن
 بدون نام

:: به علی شناختم من به خدا قسم خدا را روز میلاد باسعادت حضرت علی بنده واقعی خدا ویارپیامبر رابه تمامی شیعان جهان تبریك وتهنیت عرض می كنم همكاران بیمارستان امام -ن
 بدون نام

:: یا علی
 فاطمه

:: میلاد با سعادت امام علی علیه السلام مبارك باد.
 اصا

:: بی ولای علی نتوان زیست ولادت حضرت علی علیه‌السلام ، حیدركرار عم رسول‌الله ، زوجه فاطمه سلام‌الله و اب الحسنین را به تمامی همكاران و عاشقان آن حضرت تبریك می‌گویم به امید شفاعت مولا
 ناشناس

:: فرخنده زادروزش مبارك.....
 بدون نام

:: ssssssssssssssssssssssssssssssssssalam منم به نوبه خودم این عید بزرگ را به همه ی علم پروران مهد علم و دانش بخصوص دانشگاه تهران تبریك و تهنیت عرض میكنم. التماس دعا
 بدون نام

:: دوست داریم در دنیا وآخرت با علی باشیم.راه آن چیست؟ شاخص آن چیست؟ادعای دوست داشتن علی یا در عمل باعلی زمانه ماندن.
 محمد

:: علی گو با علی جو فرق دارد حقیقت با هیاهو فرق دارد علی گو تاجر مردم فریب است علی جو مومن حسرت نصیب است / میلاد مبارك
 شاهد

:: با تشكر از شما !مطالب بسیار عمیقی بود .خسته نباشیدو
 شادی

:: ممنون عالیه
 mahsa

:: علی بزرگ مرد تاریخ است و مظلومیتش بر هیچ بشری پوشیده نیست .
 بدون نام

:: روزی شخصی به حضرت علی(ع) گفت من شما را خیلی دوست دارم فرمود به قلب یا به زبان گفت به قلب فرمود به شما كسی را معرفی میكنم كه به قلب ما را دوست دارد.حضرت او را پیش قصابی برد ولی خود و همراهش را معرفی نكرد. پس از لحظاتی مرد دید كه دو مامور حكومت خواستند مرد قصاب را به جرم عشق مولا بكشند و او دم نزد ولی دو كودكش خود را جلوی ماموران انداختند و البته مولا(ع) دو كودك را به اذن خدا زنده ساخت. آیا ما به قلب عاشق مولا علی ابن ابیطالب ( ع ) هستیم یا به زبان؟
 س.ع

:: علی یارتان باشد و حق نگهدارتان.
 بدون نام

:: با سلام بسیار متن عالی است
 ا.م

:: ((هرگز علی از حق و حق از علی جدا نمی شود)).
 نقاد

:: چند حدیث گوهر بار از این حضرت كه چون چراغ روشنی بر سر راه ما دانشجویان روشن خواهد شد در این قسمت اشاره نشده بود .
 س

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


نوروزتان پیروز

مدیر وبلاگ : ماز یار
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :